کارگروه مهارت های زندگی - رزق و روزی

 

روزی زندگی

تعریف روزی: روزی به معنای تامین نیازهای مادی و معنوی ما است ، چون پیوسته و همیشگی است. 

نگرانی از روزی :امام علی (ع): ترس از فقر و رفتار همراه فخروشی مردم را هلاک می کند.

خدا روزی را تضمین کرده است

تامین کننده روزی کسی است که مالک آفرینش است. تصمین کننده روزی کسی است که مقتدر و شکست ناپذیر است. قرآن کریم. إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتینُ( سوره ذاریات آیه 58 ) وقتی انسان بداند روزی اش به دست صاحب قدرت است احساس آرامش و اطمینان می کند.

اگر باور کنیم راحت زندگی می کنیم

اگر بدانیم روزی ما تعیین شده است و هیچ کس نمی تواند از آن بکاهد و هیچ قدرتی نمی تواند مانع آن شود آن گاه احساس راحتی می کنیم و می توانیم از زندگی لذت ببریم .

امام علی (ع) : کسی که مطمئن باشد آنچه خدا برای او مقدر کرده فوت نمی شود دلش آرام می گیرد. غررالحکم ج 1849  - اگر خداوند متکفل روزی است پس اندوه تو برای چیست؟

روزی بر گذر زمان توزیع شده است

پیامبر اکرم (ص): ای علی اندوه روزی فردا را نخور که هر فردایی روزی دارد که فرا می رسد.

امام علی (ع) : هر کس اندوه روزی فردا را داشته باشد هیچ گاه سعادت مند نمی شود اندوه کل سال را بر اندوه امروزت بارنکن و برای هر روز آنچه در آن است تو را کفایت می کند.

پس اگر آن سال از عمر تو باشد خداوند تو را کفایت می کند و می فرستد و اگر کل سال از عمر تو نباشد تو را چه کار با اندوه و غصه آنچه مال تو نیست.

حرص رنج بی حاصل است

امام صادق (ع)می فرماید: حریص از دو چیز محروم می شود و دو چیز گریبان او را می گیرد. از قناعت محروم می شود و گرفتار بی آسایشی می شود و از رضایت محروم می شود و ایمان و یقین او ضعیف می شود.

قناعت کلید رضایت های زندگی است.

پیامبر اکرم (ص) : آگاه باشید که برای هر کس روزی هست که به ناچار به او می رسد. پس اگر کسی به آن راضی باشد مایه برکت او شده و نیازهایش را فرا می گیرد و کسی که به آن راضی نباشد مایه برکت او نشده و نیازهایش را فرا نمی گیرد.

ارتباط قناعت و تلاش

بخل دشمن آسایش زندگی است.

این کارگروه ساعت 12.35 با قرائت دعا به کار خود پایان داد.

/ 0 نظر / 21 بازدید